Jak připravit motorku na sezónu?

Příroda se probouzí, teploty stoupají a motorkáře už svrbí ruce a začínají sjíždět online mapy a připravovat trasy na letošní vyjížďky. Ze všeho nejvíce je zapotřebí probudit motorku ze zimního spánku.

Motor

Motorka totiž potřebuje proto adekvátní péči. Předepsané servisní intervaly pro výměnu oleje a filtrů se liší typ od typu, ale vždy platí, že by olej neměl v motorce zůstávat přes zimu a vyměnit bychom jej měli alespoň jednou za sezónu.

Podobné je to se vzduchovým filtrem. Při zanesení může na cestách dělat problémy, takže jeho kontrola a vyčištění, nebo nejlépe výměna není na škody. Taky je dobré zkontrolovat seřízení ventilové vůle apod.

To spadá pod standardní servis, který klidně můžeme před sezónou pro klid suše a přítelkyně nechat provést.

Baterie

Pokud jste baterii zapomněli před zimou vyndat a uložit ji někam do tepla, pak je patrně na odpis. Pokud jste před zimou byli svědomitější, stačí jen zkontrolovat hladinu elektrolytu. Pokud je akumulátor v pořádku, měla by mít zhruba 12,5–13V dle typu baterie. Očistit kontakty a namontovat ji.

Pneumatiky

Dlouhým stáním ztrácejí pneumatiky tlak a tak je potřeba je dofoukat. Naši kontrolní péči si zaslouží i brzdy. Zkontrolujte brzdové destičky, brzdové kotouče je třeba odmastit, a případně  doplnit brzdovou kapalinu či odvzdušnit brzdový systém.

Řetez

Taky je třeba vyčistit a namazat řetěz. Abychom se jí odvděčili za loňskou sezónu, není od věci ji pořádně vyleštit a případně ošetřit speciálními přípravky jako ochranu před deštěm a sluncem.

Řidičova výbava

Motorka by měla být připravena, ale co vy? Taky naše výbava si zasluhuje trochu pozornosti. Oblečení a obuv očistíme od loňských much, na kůži je stačí vlažná voda. Po vysušení nezapomeňte ošetřit impregnací. Dobře udržované a naimpregnované oblečení má větší životnost a samozřejmě i odolnost proti vodě. No a pak už jen vyčistit hledí a hurá na silnice.

Jarda

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>