Vojákem z povinnosti

Přestože vojna je už dávno strašákem minulosti, nebo zdrojem nostalgických historek, těch co ji zažili, stát se vojákem může každý snadno a rychle. A to nezávisle na tom, zda si vůbec přeje mít s bojovými taktikami, obranou či válčením, vůbec něco společného.

Je to proto, že vojna sice byla zrušená, ale všeobecná branná povinnost nikoliv. To v praxi znamená, že kdyby došlo k ohrožení republiky nebo vyhlášení válečného stavu, každý muž od 18 do 60 let má podle zákonů této republiky povinnost proměnit se ve vojáka.

V dnešní době se samozřejmě jedná spíše o zajímavost, nikoliv o zakotvení, které by mělo být zdrojem obav, nicméně ne vždy se o existenci této povinnosti ví. Městské úřady proto čas od času nacvičují, jak by takový pohotovostní stav probíhal.

Povinné hlášení do služby by podle simulace obsahovalo zdravotní prohlídku a přidělení specifického úkolu v závislosti na typu ohrožení i zdravotním stavu daného jedince. Námětem k úvaze mimo jiné zůstává, jak by postupovali občané pobývající v dané době v zahraničí, nebo ti, co změnili pohlaví v rámci své orientace.

Zákon totiž mluví pouze o mužích a nevypadá to, že by se měl v dohledné době příliš změnit, protože jiný způsob, jak si obstarat armádu v případě nouze vedoucí představitelé zatím nevidí. Můžeme tak říci, že Česká republika disponuje poměrně početnou armádou, a dalo by se říci i trénovanou -minimálně v otázkách přežití.

ZAN

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>