Stop prokrastinaci – dělejte věci jinak a hned!

Také jste si oblíbili tvrzení, že nejste líní, ale že jen prokrastinujete? Ruku na srdce, nevymlouváte se jen? Označení prokrastinátor zní lépe než označení lenoch, nicméně chorobnou prokrastinací ve skutečnosti trpí jen málo lidí.

Co to je prokrastinace? 

Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, většinou těch nepříjemných, na pozdější dobu. Takové chování je psychology popisováno jako mechanismus pomáhající jedinci vyrovnat se s úzkostí spojenou s výkonem dané činnosti. Prokrastinace může vyústit ve stres, pocit viny, ztrátu produktivity a psychickou krizi. Do jisté míry je takové chování normální, může se však rozvinout do prokrastinace chronické, která může být příznakem vážné mentální poruchy.

Když se to tak shrne, prokrastinace není vlastně nic, čím bychom se měli chlubit. Takže je na čase přestat se vymlouvat a začít jednat. Jak na to? Zde jsou příklady.

Dělejte věci jinak!

Studujete a čekají vás náročné rigorózní zkoušky? Nenechávejte psaní rigorózní práce až na vánoční svátky a pusťte se do jejího zpracování již nyní. Pokud máte z jejího napsání obavy, a to je důvodem, proč odkládáte úkoly s ní spojené, obraťte se na odborníky. Věděli jste, že jsou specializované firmy, které vám s napsáním bakalářské, magisterské či rigorózní práce pomohou a vy ji jen u zkoušky obhájíte? Můžete se tak vrhnout na jiné důležité úkoly.

Pokud její napsání nechcete nechat na někom jiném, začněte na ni pracovat pomalu sami. Stačí začít po malých krůčcích. Začněte si vyhledávat materiály a knihy. Ani kvůli tomu nemusíte chodit do knihovny. V online vyhledávání internetových knihkupectví najdete vše, co potřebujete pěkně v pohodlí domova a vy tak ušetříte pořádnou spoustu času.

Máte již dostudováno a úkoly, které neustále odkládáte, jsou pracovního rázu? Chcete-li v zaměstnání setrvat, začněte hned jednat. Připravte si rozvrh dne a klidně začněte od zábavy. I tu je potřeba totiž do denního rozvrhu zahrnout. Máte mít v šest rande? Pak to do té doby musíte všechno zkrátka stihnout. Ráno začněte důležitými telefonáty a emaily, poté přejděte k náročnějším úkonům a na odpoledne si nechejte jednodušší úkoly.

Tak schválně, jak dlouho odkládáte úklid pracovního stolu se smlouvami? Nebo jak dlouho už si všechno píšete na papír ručně, protože tiskárna hlásí nulový stav toneru a vy stále odkládáte procházku do obchodu? Toner nakupte hned online z e-shopu gras.sk a ještě vám zbude čas na úklid toho stolu.

Chlapi potřebují chválit, když v okolí není nikdo, kdo by vás za splněný úkol pochválil, udělejte to sám. Řekněte si: „Dobrá práce,“ a odměňte se kávou, čokoládou nebo třeba cigaretou, další úkol vám půjde snadněji.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>