Podle čeho vybrat partnerku? Co třeba podle mozku?

Většina lidí sice vybírá svého partnera podle vzhledu a tělesných dispozic, existují však výjimky. Někteří své partnery volí podle inteligence a těmto lidem se říká sapiosexuálové.

Sapiosexuál je označení pro člověka, kterého více než cokoli jiného přitahuje inteligence partnera. Slovo vzniklo spojením latinských slov sapiens – moudrý a sexualis – pohlavní. Původně byl tento termín pouze odborným termínem, ale prostřednictvím sociálních sítí se odtud rozšířilo do médií a tisku a do běžné řeči.

zena s brylemi

S tímto původně odborným termínem se identifikovali někteří uživatelé sociálních sítí a odtud se označení následně rozšířilo do tisku a běžného jazyka. Dnes je tedy skloňováno podobně často jako třeba lumbersexuál.

Fyzická přitažlivost tedy, jak by se mohlo zdát, při výběru partnera nepředstavuje zdaleka jediné kritérium. Sapiosexuálové si své partnery vybírají ne podle fyzické přitažlivosti, ale podle inteligence.

Jak je to možné? Psychologové se shodují, že si své partnery vybíráme podle dětství. Za určující lze považovat vztah s rodiči, první láska apod. Dá se předpokládat, že když člověk nemá dobrý vztah s rodičem, který neexceluje v kognitivních dovednostech, bude preferovat inteligentní partnery, bez ohledu na jejich vzhled.

Za sapiosexuála bychom mohli směle označit třeba Sheldona Coopera ze seriálu Teorie velkého třesku.

Tak co, jste sapiosexuálové?

Jarda

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>