Móda jménem TRX

Klasickému posilování již odzvonilo. Teď v posilovnách a domácnostech frčí fitness nářadí TRX.

Co to je?

TRX – Total body Resistence Exercise, tedy cvičení pro zatížení celého těla.

Přináší maximální výsledky v minimálním čase a pomůže vám vybudovat pevnou a zdravou postavu. Ačkoli se může zdát, že se jedná o novinku, není tomu tak. Závěsný systém TRX byl původně vytvořen americkým námořnictvem pro tréninky mimo základnu a je využíván již desetiletí.

Jak to funguje? 

Funguje na principu závěsného cvičení, které rozvíjí tělesnou sílu pomocí funkčních pohybů a dynamických poloh. Toto jednoduché nářadí využívá pouze hmotnost cvičence jako dominantní faktor pro zátěž při cvičení. TRX buduje svalovou sílu, rovnováhu, flexibilitu a aktivuje stabilizační svalstvo po celou dobu cvičení. Je určen pro cvičence všech fitness úrovní, tedy od začátečníků až po profesionální sportovce.

Jeho velkou výhodou je, že nezabírá takřka žádné místo a můžete jej s sebou sbalit kamkoli.

TRX se skládá ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky zakončenými madly pro ruce či nohy.

Jak probíhá cvičení? 

Samotné cvičení probíhá tak, že jedna část těla je vždy na podložce (zpravidla na zemi) a druhá je zavěšena na TRX. Po celou dobu cvičení využíváte pouze váhu vlastního těla a intenzitu dolaďujete úhlem naklonění oproti zavěšení TRX.

I když se to zdá jednoduché, můžete si snadno přivodit úraz. Proto se s tímto systémem běžte nejprve naučit do fitness centra a nechejte si od tamějších trenérů poradit, jak správně cvičit.

Samotné cvičení probíhá tak, že jedna část těla je vždy na podložce a druhá zavěšena na TRX. Změnami sklonu těla se se zátěží dá manipulovat.

Stupeň obtížnosti si stanovíte sami nastavením délky popruhů nebo volbou výchozí cvičební pozice. V zásadě platí, že čím je tělo níže a čím menší plochou se opírá o zem, tím je cvik obtížnější.

Ke cvičení se využívá šest základních poloh: čelem, zády či bokem k bodu ukotvení, čelem k zemi, leh na zádech a leh na pravém nebo levém boku.

TRX cvičení je zábavné a originální, dosud známým cvičebním stylům a konceptům se moc nepodobá. Rozhodně stojí alespoň za vyzkoušení. Jdete do toho?

Jarda, foto: menshealth.co.uk

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>