Lyžování ve Švýcarsku

Chcete se letos ještě zajet na hory za lyžováním a českých sjezdovek máte už dost? Pak vám doporučujeme vyzkoušet lyžování ve Švýcarsku, neboť je to ráj pro milovníky zimních sportů. Švýcarsko je plné hor, ve kterých je možné zalyžovat si po celý rok.

Mnozí z vás si jistě myslíte, že Švýcarsko na lyžování bude příliš drahé, avšak existuje zde spousta lyžařských středisek, kde si nejenom levně zalyžujete, ale najdete i ubytování za velice příznivou cenu.

Švýcarské Alpy

Alpy ve Švýcarsku patří k jedné z nejoblíbenějších destinací a to kvůli tomu, že nabízí velice kvalitní lyžování díky nadmořské výšce. Na území švýcarských Alp se totiž nachází nejvíce vrcholů, které jsou vyšší než 4000 metrů, a proto je většina lyžařských středisek umístěná v nadmořské výšce mezi 2000 –4000 metry nad mořem. Díky zdejší nadmořské výšce můžete v některých oblastech lyžovat po celý rok bez přestání.

Kromě vyskytujících se ledovců je zde také velké množství umělých a přírodních ploch. Za zmínku stojí např. Ženevské jezero s hloubkou přes 300 metrů nebo druhé největší Bodamské jezero.

Oblíbená střediska ve Švýcarsku

Mezi oblíbená švýcarská střediska spadá hodně oblastí. My jsme pro vás vybraly tři střediska, která byste určitě měli alespoň jednou navštívit. Konkrétně se jedná o Čtyři údolí ve Walliských Alpách, Zermatt a St. Moritz. Tato střediska vám nabízí hlavně extrémní lyžování, avšak na své si zde přijdou samozřejmě i rodiny s malými dětmi.

Čtyři údolí

Jedná se o čtyři propojené lyžařské centra, které jsou známá pod názvy Verbier,La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz a Thyon 2000. Symbolem Čtyř údolí je slunce, mraky se sem přes okolní alpské štíty jen těžko protlačí.

V těchto Čtyřech údolích máte k dispozici celkem 330 km tratí. Zalyžuje si zde opravdu každý a to jak rodiny s dětmi, tak i zkušenější lyžaři mající rádi extrémnější sjezdy. Čtyři údolí nabízí také pestré a divoké lyžování pro freeriding. Potěšený zde budou také snowboardisti, neboť je zde k dispozici jeden z nejlepších snowparků ve Švýcarsku.

Zermatt

Dalším velice oblíbeným lyžařským areálem je Zermatt pod vrcholem Matterhorn, který je díky svému luxusu, příjemné atmosféře a mimořádným sněhovým podmínkám známý po celém světě. Zermatt je dále oblíbený také proto, že vás zde lanovka vyveze vysoko až na Klein Matterhorn do 3 883 metrů a vedlejší vlek vyváží lyžaře skoro do 3 900 metrů.

Kvůli luxusu zde počítejte s tím, že ceny za skipas a ubytování jsou zde dražší než v jiných střediscích a navíc je zde zákaz vjezdu automobilů. Dostanete se sem ze vzdáleného Täsch vlakem nebo speciálním taxi.

Kromě dlouhé sjezdovky zde lyžaři obdivují také úžasnou a jedinečnou krajinu, která se jinde jen tak nevidí. Pokud tedy patříte mezi fajnšmekry, kteří milují lyžování, rozhodně Zermatt alespoň jednou navštivte.

Zermatt je ideální pro rodiny s dětmi. Patříte-li mezi zkušené lyžaře, rozhodně vyzkoušejte svahy z Hohtälli a Stockhornu nebo proslulý 17 km dlouhý sjezd z Klein Matterhornu do Zermattu. K dispozici jsou zde i upravené svahy pro carving a to konkrétně na ledovci Theodulgletscher. Zermatt však nabízí také širokou nabídku freeride tras a heliskiing. Na své si zde přijdou i snowboardisti, kteří mohou zavítat do nového freestylového Gravity Parku.

St. Moritz

Mezi luxusní střediska se řadí také St. Moritz, neboť se jedná o místo, do kterého rok co rok v zimní sezóně zavítá mnoho světových celebrit. St. Moritz neboli také Svatý Mořic se rozkládá ve výšce1 856 m uprostřed alpských masivů. Díky jeho skvělému umístění jsou zde průměrně během 322 dní v roce velice dobré sněhové podmínky.

Lyžaři zde mohou využít až 88 udržovaných sjezdovek, které jsou obsluhovány těmi nejmodernějšími lanovkami. Z velkého množství sjezdovek můžete navštívit extrémní 2 kilometrový sjezd Olympia v Coviglia nebo 5 kilometrový sjezd Bernina v Diavolezza. Další lahůdkou v této oblasti je 10 kilometrový neupravený freeride sjezd Morteratsch v Diavolezza.

Snowboardisti zde zase mohou navštívit Mellowpark, který disponuje 120 metrovou U-rampou nebo si zajet na 500 metrovou U-rampu v Diavolezza. Pro nadšence do adrenalinu lze ještě doporučit heliskiing v Bernina nebo Cresta Run a pro rodiny s dětmi je ideální kotlina Marguns.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>