Jak ušetřit při koupi nové tiskárny

Povíme si, že tiskárna ze zahraničního e-shopu nemusí být ta pravá, prozkoumáme ceny tisku podle typu zařízení a prozradíme Vám, jak snížit náklady na tisk až o 60 procent, přičemž kvalita tisku a spolehlivost náplně zůstane zachována.

Základem jsou dostupné a cenově výhodné náplně

Máte-li zálusk na tiskárnu ze zahraničního e-shopu, vystavujete se riziku, že v ČR neseženete náplně a budete je muset objednávat v zahraničí, což vychází mnohem dráž. Proto si před koupí nové tiskárny zjistěte dostupnost cartridge nebo tonerů v ČR. Platí to pro „originální“ i „alternativní“ náplně.

Vyplatí se vědět i to, jak velké náplně nabízí trh. Tisknete-li málo, nevyplatí se kupovat takzvané XXL náplně, které sice mají lepší poměr cena/výkon, ale pokud zaschnou, může to pro Vás znamenat finanční ztrátu.

tiskarna

Důležitá je i ekonomika tiskárny

Vždy si vyčíslete, za kolik vybraná tiskárna tiskne. Údaje o ceně tisku zpravidla nenabízejí tiskárny, ale zjistíte je z obalů samotných náplní (případně z popisků náplní ve specializovaných e-shopech).

U tonerů a inkoustových cartridge se obvykle uvádí počet stran, který náplň dokáže vytisknout při 5% pokrytí papíru o formátu A4. Cenu náplně pak snadno vydělíte tímto údajem (počtem stran) a tím zjistíte, jak nákladná je tiskárna používající určitý typ náplní.

Velkou úsporu nabízejí alternativní náplně

Jak už bylo řečeno, velkou úsporu oproti originálním náplním nabízejí takzvané alternativní náplně. Na provozu tiskárny můžete ušetřit až 60 procent! Pokud zvolíte dobré alternativní náplně, potěší Vás i kvalita tisku, výtěžnost a spolehlivost srovnatelná s originálními náplněmi (viz infografika zde).

Výhody oddělených barevných náplní

Náklady na tisk výrazně ovlivňuje i to, zda jsou použity kombinované, nebo oddělené barevné náplně. Čím se liší? Kombinovaná barevná náplň představuje jeden velký obal zahrnující veškeré barvy. Pokud Vám v tiskárně dojde byť jediná barva, musíte pořídit kompletní novou kombinovanou náplň.

Praktičtější jsou tedy tiskárny pracující s takzvanými oddělenými barevnými náplněmi, protože si koupíte pouze tu barvu, kterou zrovna potřebujete. Rozdíl v provozních nákladech tiskárny je zde opravdu výrazný. V dražších tiskárnách jsou obvykle oddělené barevné náplně, ovšem u levnějších tiskáren se můžete setkat s kombinovanými náplněmi.

Je-li to možné, dávejte přednost odděleným náplním. Už při průměrném provozu tiskárny tím ušetříte minimálně stovky korun ročně.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>