Jak si vybrat hodinky?

Hodinky nekupujeme každý den a jejich koupi je třeba pořádně promyslet. Ještě než se rozhodnete pro konkrétní typ hodinek, zamyslete se, pro jaké příležitosti je potřebujete. Hodinky primárně slouží k ukazování času, mnohé ale mají spousta dalších užitečných funkcí jako výškoměr, barometr, pedometr, stopky a mnohé další.

Ještě před tím než začnete hledat, odpovězte si otázky:

  • Je pro vás určující cena a značka?
  • Nosíte hodinky neustále?
  • Při jaké příležitosti je budete nosit?
  • Upřednostňujete hodinky mechanické nebo analogové?

Nejzásadnější otázkou je samozřejmě ta, kolik peněz můžete za hodinky vydat? Muži si mohou dovolit zaplatit za hodinky více než ženy. Jsou totiž mnohdy mimo prstenu jediným šperkem, který nosí.

hodinky

Ideální je mít hodinek vícero, pro každou příležitost jedny. Do divadla se nehodí funkční sportovně vypadající hodinky, stejně jako si na tenis nevezmete švýcarské tradiční hodinky.

Typy hodinek

Základní rozdělení hodinek je to podle použitého materiálu. Hodinky lze rozdělit na ty z ocele, titanu, zlato, ale také z bronzu, či gumy.

Zásadním aspektem při výběru je jednoznačně strojek hodinek.

Nejlevnější je strojek quartzový. Tyto hodinky lze doporučit těm, kdo nechtějí do hodinek investovat velkou částku či kdo jim nechtějí věnovat žádný servis. Dále je na výběr z analogových strojků (zobrazují čas pomocí ručiček), digitálních  (digitální ukazatel času), kombinovaných  (zobrazují čas pomocí ručiček v kombinaci s digitálním displejem) a binárních (zobrazují čas v binárním kódu).

Druhy strojku

Při výběru je vhodné zohlednit také sklíčko. Škrábancům nejvíce odolá sklo safírové, nevýhodou je však jeho křehkost. Při pádu je pravděpodobné, že se rozbije. Pádu  více odolá sklo minerální, které je však o něco náchylnější na poškrábání. Nejméně odolné je ale sklo plastové, výhodou pak je fakt, že případné škrábance lze rozleštit a cena za případnou výměnu.

Voděodolné vs. vodotěsné

Na škodu není zohlednit při výběru vodotěsnost hodinek. Existují dva typy značení:

water resistant – voděodolné. Tyto hodinky nepropouští vlhkost nebo déšť či nechtěné polití.

water proof – vodotěsné. Takovéto hodinky jsou odolné vůči dlouhodobému pobytu ve vodě a některé jsou vhodné i pro potápění. U těchto hodinek sledujte i informace o tlaku v atmosférách (ATM), která určuje jak moc se s nimi můžete koupat. Vodotěsné hodinky déle obsahují informaci o tlaku v atmosférách (ATM), či hloubkou v metrech a určují jak moc se s nimi můžete koupat či potápět.

  • 5 ATM – běžné koupání
  • 10 ATM – šnorchlování
  • 20 ATM – potápění
  • 100 ATM – profesionální potápění

V neposlední řadě je třeba vybrat řemínek. Jeho výběr je odvíjí od typu hodinek, případných alergií a osobních preferencí.

Jarda

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>