Co nám radí ČNB v oblasti financí – 1. část

Různých finančních poradců je v dnešní době celá řada, ohledně financí se nám však nesnaží radit pouze oni, ale třeba i různí televizní krotitelé dluhů, a v neposlední řadě také statní instituce. Například Česká národní banka vytvořila Desatero odpovědného zadlužování.

Desatero je koncipováno trochu jako zaříkávání a trochu jako desatero přikázání.

První heslo zní – ,,Nepůjčuji si na zbytečnosti“, což nám ČNB lakonicky přiblíží třeba tak, že si – ,,Nekupuji novou plazmu proto, že ji mají sousedé.“ (O tom, že bychom se na ni mohli dívat třeba společně, už výchovně mlčí.)

Za druhé – ,,Nepřeplácím životnost“, což podle ČNB znamená, že třeba – ,,Čtrnáctidenní dovolenou nebudu splácet celý rok.“ (Ideální by to samozřejmě bylo opačně.)

Za třetí – ,,Neriskuji bankrot“, kde ČNB trefně vystihne realitu – ,, Vždy myslím i na zadní vrátka v podobě finanční rezervy na horší časy“ (Nepochybně uvěřitelné. Na podobná vrátka toužebně myslí kde kdo, zvlášť několik dní do výplaty.)

Za čtvrté – ,,Nedůvěřuji všem“, a hlavně – ,, Pečlivě si prověřím subjekt, který mi úvěr nabízí. “ (K tomu není co dodat, ve finále se tohoto hesla však drží spíš zmíněné subjekty, takže nám obvykle ušetří práci, protože nedůvěřují oni nám.)

Za páté – ,,Nejsem unáhlený“, a také ,,Neberu automaticky první nabídku úvěru, kterou dostanu.“  (Samozřejmě, počkám si ještě aspoň na dvě, pak by ale neměl chybět dovětek – ,,A nevezmu si je všechny“.)

ZAN

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>