Prst v zadku. Zvládnete to hravěji, než si myslíte

Zkusili jste si někdy vložit do vyhledávače heslo prst v zadku? Že ne? Byli byste překvapeni, kolik odkazů se po zadání objeví. Prst v zadku je hojně diskutovaným tématem v bulváru, na ženských chatech, prostor mu dávají méně seriózní, ale i renomovaná zpravodajská média, sportovní servery, dokonce existuje i celá facebooková skupina, kde se toto téma řeší. Mohlo by se zdát, že není běžnější téma k hovoru. Jenže minimálně v jednom ohledu není. A to, když přijde řeč na pohmatové vyšetření prostaty…

Proč a kdy se nechat vyšetřit? 

Muži obecně o svém zdraví příliš nemluví. A k lékaři se většinou vypraví až ve chvíli, kdy své potíže nemohou dále přehlížet. To se týká hlavně problémů související s intimními partiemi. Každý rok přitom onemocní jen v České republice 7000 mužů rakovinou prostaty a jedná se o nejčastější nádorové onemocnění mužů. Ve skutečnosti by toto číslo nemuselo být tak velké, stačilo by jen zajít včas na preventivní prohlídku na urologii. 

Pravidelné preventivní prohlídky by měli absolvovat všichni muži od 50 let výše. Pokud některý z členů rodiny již dříve prodělal rakovinu prostaty, pak se tato věková hranice posouvá na 40 let.

muz_vysetreniNa začátku stačí jen odběr krve za účelem zjištění množství tzv. prostatického specifického antigenu (PSA). V případě, že je tato hodnota vyšší, následuje pohmatové vyšetření prostaty přes konečník a ultrazvuk.

Jak vyšetření probíhá? Bude bolet? Jak se na něj mám připravit? Ztrapním se? Budu se cítit pokořený? A jak to utajím před svým okolím? To jsou jen některé z mnoha otázek, které mužům vyvstávají na mysli v souvislosti s tímto vyšetřením. Řada mužů, přestože s ním nemá vlastní zkušenost, si ho až démonizuje. Kdo ale sebere odvahu a vyšetření podstoupí, zjistí, že o nic tak hrozného nejde. Během letošního Movemberu se o tom přesvědčili dva muži, kteří se v rámci boření zbytečných předsudků, rozhodli podělit o své zážitky.   

Drama, které se nekonalo 

51letý manažer Honza patří k těm, kterým se při pomyšlení na toto vyšetření, jak se říká, strachy svíral i zadek. A to, jak si asi dovedete představit, není právě před touto prohlídkou to nejpraktičtější. Při odchodu z ordinace už ale tak ztuhlé rysy ve tváři neměl a hýřil dobrou náladou.

„Čekal jsem to mnohem horší a ve finále je to jen trochu nepříjemné. Vůbec to nebolí. Lékař si s vámi na začátku popovídá a provede anamnézu. Následuje vyšetření břicha pohmatem a ultrazvukem a prohmatání šourku. Pak už vás čeká samotné vyšetření prostaty pohmatem přes konečník. Trvá to ale jen pár vteřin a opravdu není čeho se obávat. Za nejhorší na celém vyšetření vlastně považuji odběr krve,“ popsal Honza. Zpětně hodnotí, že klasická preventivní prohlídka u zubaře nebo ústní hygiena jsou pro něj mnohem nepříjemnější. „Taková resekce osmičky, to je zážitek na celý život. Ve srovnání s tím je vyšetření prostaty brnkačka,“ dodal. 

Pozítří o tom nebudu vědět

Tomáš je kreativec, svobodomyslný 55letý chlapík. Jenže ani on dobrovolně takovou prohlídku ještě nikdy neabsolvoval. Nakonec ho k tomu motivovala vlastní žena. Tady si dovolíme krátký návrat na začátek. Je až s podivem, jak téma prstu v mužském zadku, nejen v souvislosti s vyšetřením na urologii, řeší právě ženy.   

„Přesvědčil jsem se na vlastní kůži, že všechny řeči a fóry kolem toho vyšetření jsou opravdu jen sranda a vyvolávají v nás zbytečné strachy a falešné představy. Vůbec to nebylo tak hrozný. Když jdu nemocný k praktikovi a on mi strká špachtli do krku, je to pro mě mnohem horší. Je to taková malichernost, že si na to za dva, tři dny ani nevzpomenu,“ řekl Tomáš těsně po vyšetření. O bolesti prý vůbec nemůže mluvit, spíš jen o lehkém pocitu diskomfortu. 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>