Pořiďte si designový kousek do vašeho bytu

Dlouhá židle – chaise-longue, praktický a designově zajímavý kousek, na kterém můžete příjemně odpočívat po obědě nebo namáhavém dni. Kde se vzala a jak vlastně vypadá?

Koncepce pohovky vychází ze záměru vytvořit v jednom objektu několik kvalit sezení. V pohovce je možné sedět jako v křesle nebo v pololeže, přičemž v této poloze je relaxace umocněna odpočinkem s nohami nahoře.

Kořeny chaise-longue můžeme hledat až ve starověkém Egyptě. Tehdejší obyvatelé totiž nerozlišovali pohovku pro denní odpočinek a postel pro noční spaní, ale používali právě styl „prodloužené židle“, tehdy vyráběné z kamene či dřeva, pro panovníky pokryté ryzím zlatem.

Chaise-longue, tak jak jej známe dnes, se objevoval na dvorech francouzských králů – právě na něm čekaly milenky na své panovníky, a proto nese řada modelů, které se objevují i dnes, jména po milenkách králů…

V dnešní době je chaise-longue příjemným místem ke kratšímu odpočinku, ať už po dobrém obědě nebo večeři, případně k relaxaci po namáhavém pracovním dni. Existuje celá řada typů a modelů těchto židlí. Stále se vyrábějí ony tradiční, v kombinaci dřeva a látkového potahu, vycházející z klasicistních originálů francouzského dvora. Takových, na nichž v pololeže spočívala třeba Madame Pompadour, aby si neponičila účes.

Současní designéři však jdou dál. Kromě chaise-longue v moderním designu vytvářejí také kousky, které stojí na rozhraní mezi chaise-longue a lehátkem. Některé z nich ztrácejí tradiční boční opěradlo, jsou více prohnuté a tedy i lépe přizpůsobené lidskému tělu. Jejich povrch je potažen pravou kůží. Je na nich navíc možné zcela ležet. Jiné jsou kombinací dřeva či kovu a látkového potahu.

Dlouhé židle však zůstávají populární i v 21. století. Moderní kousky už nejsou takové jako dříve, ale absorbují do sebe vlivy a potřeby současného života. Jejich hlavní účel, a sice příjemný odpočinek, však zůstává stejný.

Foto: www.kare-design.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>