Nová Tesla je bezpečnější než Volvo

Chceš jezdit bezpečně? Pořiď si Tesla model S. Pro to, abyste si ho mohli koupit musíte sáhnout trochu hlouběji do kapsy ( a možná ne jen té naši.) Ale co by člověk neudělal pro svou bezpečnost a pro ekologii. :-)

Automobilka Tesla Motors se chlubí dalším oceněním. V testech americké organizace NHTSA její vůz Model S získal dosud nejlepší hodnocení vůbec. Podle testů NHTSA neexistuje bezpečnější automobil. V hodnocení automobil předčil dosavadního vítěze Volvo S60.

Podle inženýrů Tesly může za tyto úspěchy hlavně konstrukce přídě, kde není umístěn spalovací motor. Nachází se tam jen zavazadlový prostor, a předek je vyplněn konstrukcí, která pohlcuje energii nárazu lépe než tuhý motor. Při haváriích se příď logicky více deformuje a absorbuje více energie než běžné vozy. Prodlužuje se také doba nutná pro zachycení pasažérů, což znamená o něco nižší nutné hodnoty zpomalení, právě prudké zpomalení těla je přitom příčinou řady těžkých zranění.

Testovalo se i chování auta při nárazu do sloupu. Při takovém nárazu Tesla zachovala 63,5 procenta rezervy prostoru řidiče, zatímco u Volva S60, měl zbytkový prostor pouze 7,8 procenta z původní hodnoty. Speciální hliníkové profily ve dveřích rozvádí energii nárazu do dalších částí vozu a výsledkem je výrazně nižší riziko toho, že sloup přímo posádku zraní.

Ani hodnocení zadního nárazu nezůstalo pozadu. V zavazadlovém prostoru proti směru jízdy má Model S umístěna dvě další dětská sedadla a takové modely pak mají zdvojenou konstrukci nárazníku.

Rovněž riziko převrácení je minimální. Běžným způsobem se vůz převrátit nepodařilo. Při skutečném převrácení Model S snesl přetížení o hodnotě 4G, více testovací zařízení NHTSA simulovat neumí.Takový výsledek znamená, že střecha Modelu S zůstane stabilní i v případě, že by nesla zatížení v podobě čtyř plně naložených stejných vozů.

Pokud si ho pořídíte, již nebudete prvním evropským majitelem. Prvním evropským majitelem Modelu S se stal norský ekologický aktivista Frederic Hauge, který si první elektromobil pořídil už v roce 1989.

 

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>