Na jedno točený do lednice?

Jako správný Čech zcela jistě milujete pivo a klidně byste si ho vychutnávali každý den, jen Vás nebaví stálé chození do hospody. Je tu pohodlné řešení, jak si tento lahodný mok vychutnat v pohodlí domova, domácí pivní pípa. Se správným výběrem Vám poradí tento článek.

Čemu věnovat pozornost

S novými výčepními zařízeními renomovaných kuchyňských firem již nebudete muset denně rozčilovat svoji partnerku svými odchody „na jedno“ a budete si ho moci dopřát přímo z domova. Při výběru byste se měli zaměřit především na kvalitu chlazení, hmotnost a cenu.

Chlazení 

Správně vychlazené pivo je základ. Domácí pivní výčepy chlazení vyřešily integrovaným kompresorem, který je ekologický nebo za pomoci CO2 bombiček, kde podle jejich velikosti ochladíte určitý počet litrů piva. Pozor na složitější způsoby chlazení, ty vyžadují pravidelný servis chlazení, aby byla zachován jeho výkon.

Zachování kvality piva

Domácí pivní pípy jsou schopné udržet kvalitu piva až jeden měsíc, není tedy nutné vypít celý soudek najednou, ale vychutnávat si pivní mok postupně.

Hmotnost

Hmotnost přístroje hraje značnou roli pro následné využití. Na trhu se objevují domácí pípy lehčí, lépe přenositelné a vhodné k cestování. Těžší domácí výčepy pak mají většinou propracovaný design a zapadají do vybavení kuchyně.

Cena

Cenové ohodnocení se u domácích pivních výčepů pohybuje v rozmezí od 4 do 15 tisíc korun. Kvalitní stroje, které splňují veškeré podmínky lze sehnat již od 5000 Kč. Ty jsou však většinou omezeny pětilitrovou variantou soudku.

Má to vůbec cenu?

Mít doma svou vlastní domácí pípu je možná lákavá nabídka, ale stojí za to popřemýšlet, zda se vyplatí mít takový přístroj. Průměrná pořizovací cena domácí pivní pípy se pohybuje kolem 5000 Kč za stroj, který bude mít dostatečný výkon pro kvalitní pivní chlazení.

Dále pak potřebuje samotné pivní soudky, kde je pořizovací cena od 300 Kč. Pokud jste milovníkem piva a rádi si vychlazený kousek dáte u vás doma, pak se investice do domácí pípy vyplatí. Navíc požitek z vlastnoručně načepovaného piva je k nezaplacení.

Na druhou stranu je možnost si pivní pípu, a vše s ní spojené, půjčit od renomovaných firem. Cena výpůjčného se pohybuje od 300 Kč za den. Firmy se postarají o dovoz, sanitaci zařízení a následnou instalace. Vše je bez práce a pípa na party je připravená a je vhodná i pro velké 50 litrové sudy. Jestliže je pípa využívána jen na občasně akce, pak se zcela určitě vyplatí.

Party pípa

Party pípa bývá velmi často využívána v místech, kde je omezený přístup k elektřině nebo na místech, kde je nízká teplota, která se postará o samotné ochlazení piva. Na trhu se vyskytují dva typy party píp. Jedna s vlastní pumpou a druhá bez vlastní pumpy. Bez čeho se neobejde, je narážecí hlava.

Narážecí hlava

Narážecí hlava je nezbytnou součástí každého výčepního zařízení. Existují tři typy, které jsou typické pro jednotlivé narážeče. Nejčastěji využívána narážecí hlava bajonet, pak narážecí hlava plochá a nejméně využívanou je narážecí hlava kombi. Jednotlivé hlavy mají své vlastní narážeče a nelze je zaměňovat.

Poslední variantou pro milovníky piva, kteří si nechtějí pořizovat vlastní domácí pípu ani si ji půjčit, na trhu se objevil samochladící soudek, jehož pořizovací cena se pohybuje kolem 800 Kč, ale největší nevýhodou těchto soudků je, že se jedná o zařízení pouze na jedno použití.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>