Tak přestože ze všech stran slyšíme nářky, že už nikdo nečte a v televizních seriálech je prvotním i posledním tahákem z problémů pár skleniček a následné vyspávání opice, existují i projekty, které dokazují opak.
Jedním z nich je BiblioHelp. Nejedná se přitom o nic až přespříliš akademického, vše je založené na jednoduché myšlence, totiž že i knihy mohou léčit. Některé dovedou najít odpovědi na to, co nás trápí, další nám povedou zapomenout i bez následného probouzení se z kocoviny.
Jiné nás pobaví a smích, jak známo prodlužuje život a je ideálním medikamentem na spoustu problémů (minimálně nehrozí, že začneme zobat antidepresiva). Knihy nás také mohou inspirovat a ukázat nám, jak ven z některých problémů. A v neposlední řadě nás také něco naučí, a některé informace či dovednosti mají skutečně cenu zlata.
Taková biblioterapie má oproti jiným terapiím zásadní výhodu, je pohodlná, příjemná, a na rozdíl od medikace ji můžeme dávkovat podle libosti, aniž by hrozilo, že se předávkujeme.
Na webu http://www.bibliohelp.cz/ už najdeme mnoho knižních typů od různých odborníků či čtenářů, kteří na své oblíbené knihy jako na lék nedají dopustit. Mezi takové patří na příklad i nestárnoucí humoristické dílo Zdeňka Jirotky – Saturnin, nebo pohádkově povzbuzující knihy Paula Coelha, Alchymista.
Některé z knih jsou potom zaměřeny přímo na léčení a osobní rozvoj. K těm patří třeba knihy Luise L. Hay (na příklad Miluj svůj život, Uzdrav si tělo), ukazující, jak proměnit svůj život vzdáním se zažitých zvyků, které nám ubližují, a dovolit si žít naplno.
ZAN