Malý PC slovníček – 2. část

Máte o dovolené víc času a rozhodli jste se trochu zdokonalit v počítačích, jenže vám přijde, že fóra a časopisy na internetu mluví trochu záhadnou řečí a některé termíny jsou poněkud neprůhledné nebo vám naprosto neznámé?

V druhé části slovníčku přinášíme další pojmy, které vám napomohou k jejich rozluštění. E-Mail je obecně známá elektronická pošta. SMTP je naopak méně známý, alespoň pro laiky, internetový protokol pro přenos e-mailů mezi odesílatelem a příjemcem zprávy, který vytváří přímé spojení.

Dalším protokolem je POP3, jedná se o internetový protokol pro stahování e-mailových zpráv z poštovního serveru, čtení mailu potom probíhá offline. Dalším PC pojmem je Spyware, jedná se o škodlivý software odesílající přes internet informace o uživateli a počítači.

Z podobné kategorii je SPAM, který spíše škodí našemu duševnímu rozpoložení, jedná se o hromadné zasílání nevyžádaných zpráv, obvykle reklamních. HOAX, je potom zprávou přímo poplašnou, která bývá rozesílána jako řetězové emaily, viz například HOAX o konci světa v roce 2012. Zda je poplašná zpráva hoax, můžeme zjistit i z internetových databází.

Dalším pojmem je PROHLÍŽEČ, který jak název napovídá, umožňuje prohlížení, např. zobrazuje soubory, webové stránky či obrázky. WEBOVÝ PROHLÍŽEČ slouží k prohlížení webových stránek, patří mezi ně například Google Chrome, Mozilla Firefox a další.

ZAN

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>