Jak uběhnout prvních 5 kilometrů

Běhali jste naposledy ve škole a rádi byste opět začali? Chcete začít žít zdravě a začít se hýbat a běhání vám přijde na začátek nejpřirozenějším pohybem?  Nevíte, jak začít? Poradíme vám.

Proč běhat?

Důvodů proč běhat je mnoho. Běhání je přirozený pohyb, během kterého si lze pročistit hlavu lépe než při jiném sportu. Někdo běhá, protože si chce dokázat, že to zvládne taky, jiný se chce odreagovat od stresu, další chce být prostě jen sám se sebou a nechat všechny a všechno za sebou. Mimo to, běh prodlužuje délku života, snižuje vysoký tlak, pomáhá proti nadváze a posiluje imunitu.

Běhání je navíc z hlediska vynaložených nákladů a času nejméně náročný sport. Stačí nazout boty, vhodně se obléct a můžete vyběhnout.

beh

Kolik toho uběhnout a jak začít?

Podle průzkumů rekreační běžci uběhnou trasu o délce 5 – 10 km. To se ale v žádném případě netýká začátečníků. Těm se doporučuje začít velmi pomalu a běhání kombinovat s chůzí.

První týden běhejte jednu minutu a 90 sekund choďte, takto to opakujte 8x. Další týden běhejte dvě minuty a dvě minuty choďte, opakujte 7x. Takto po týdnu přidávejte minuty běhání a chůze a teprve po zhruba 6 týdnech zkuste jen běhat. Poslouchejte své tělo. Pokud se vám běh bude zdát dlouhý, přejděte do chůze dříve nebo naopak později. Takto běhejte v každém týdnu ideálně třikrát.

Jak si ohlídat správné tempo?

Tempo si hlídejte mluvou. Když dokážete souvisle mluvit v celých větách máte správné tempo. Klidně běžte tempem slimáka, nehleďte na to, jak to vypadá navenek.

Kde běhat?

Nejvíce lidí běhá v terénu, ale velkému množství běžců nezbývá než běhat v ulicích města a v parcích. Lékaři se shodují, že běhat po silnicích stejně jako po nerovném povrchu je velkou zátěží na klouby a lze doporučit jen s vhodnou obuví.

Správná obuv a prádlo jsou základ

Boty si v žádném případě nekupujte bez vyzkoušení. S výběrem si nechte poradit odbornými prodavači a ozkoušejte hned několik párů.

Než vyběhnete pořiďte si kromě obuvi také kvalitní funkční prádlo. Bez něj hrozí, že se nastydnete, nebo že si běhání zprotivíte natolik, že už nevyběhnete. Funkční prádlo je základní a zásadní vrstva na všechny sportovní aktivity. Funkční prádlo zajišťuje správné mikroklima díky němu budete v teple a suchu. U funkčního prádla se nejčastěji setkáte s materiály jako polyester a polypropylen, které mají naprosto minimální schopnost zadržovat vlhkost, jsou lehké a relativně příjemné na těle.

Pokud hodláte běhat v chladnějším počasí, určitě si pořiďte termo prádlo. Největším materiálovým trendem u termo prádla je merino vlna.

Jedná se o materiál, který má nízkou nasákavost a zároveň i velmi dobré termoizolační vlastnosti. Merino vlna je přirozeně antibakteriální, takže při opakovaném použití nezapáchá.

Zejména muži by si měli  opatřit také vhodné spodní prádlo. Bavlněné trenýrky totiž nejsou pod funkční prádlo tou nejšťastnější volbou.

Vhodnější jsou běžecké trenýrky či šortky s všitou prodyšnou vložkou.  Někteří muži pak namísto běžeckého spodního prádla volí jen krátké běžecké elasťáky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>