Jak nedostat vyrážku (alergie na kov třeba u hodinek)

Alergie na kov patří k velmi nepříjemným záležitostem a ten kdo se s ní nesetkal, si nedokáže představit, kolik nebezpečí na alergiky denně číhá. Podráždění se totiž projevuje i při kontaktu s běžnými věcmi, jako jsou například klíče, mince, kliky nebo příbory.

Alergici jsou značně omezeni také v nošení doplňků a šperků. Hlavním viníkem je kovový prvek, zvaný nikl, který najdete v oceli a zlatých a stříbrných slitinách. Důvod, proč se využívá je ten, že prodlužuje životnost materiálů. Dalšími významnými alergeny jsou chrom, hliník, vanad nebo kobalt. Dokonce i stříbro a zlato vykazují známky alergických reakcí.

Projevy se různí. Obvykle se však jedná o zčervenání a svědění kůže v místě kontaktu s kovem, které může přerůst v rozšíření otoků a puchýřků. Tato podrážděnost připomínající ekzém, se může rozšířit po celém těle. Nesnášenlivost vůči kovům zmírníme pouze vyhýbáním se dráždivým předmětům.

Pozornost na tuto alergii rozpoutala velká obliba piercingových ozdob. Ovšem nejen piercing je doplňkem, u kterého se alergie objevuje. Jedná se také o běžné šperky, obroučky brýlí či hodinky.

Alternativou pro kovové šperky je titan, který je díky svým nezaměnitelným vlastnostem oblíbený také v medicínském či leteckém průmyslu. Je mimořádně odolný vůči chemickým reakcím, vlhkému a nepříznivému prostředí, a proto je ideálním materiálem pro výrobu šperků a hodinek.

Titanové hodinky vyrábí německá značka Boccia Titanium nebo také značky Casio, Citizen, Lorus či Skagen. Hodinky z titanu jsou díky svým vlastnostem vhodně pro každodenní nošení, ale nachází využití také při sportu, kdy se kůže častěji potí a dostává se do styku s nepříznivými podmínkami, jako je vlhkost či prašné prostředí. Svou lehkostí zároveň poskytují nezaměnitelné pohodlí a komfort.

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Monika napsal:

    Dopuručuju! Mám alergii na různé kovy a z hodinek jsem vždycky měla vyrážku. Titanové Boccie ale nosit můžu a je to super 😛

  2. Ocelové přívěsky napsal:

    Přítelkyně má taktéž tento problém, mělo by jít o alergii na nikl. Bohužel je jeho příměs skoro všude. Jedinné řešení jsou šperky z titanu nebo chirurgické oceli. Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>