Tak voní jen Kalábrie

Každý kout na zemi nějak voní. Indie voní po kari, arabské země po jasmínu a santalu, Zanzibar po hřebíčku.

Pro Kalábrii je zase typická vůně bergamotu.

Kalábrie, to je podivuhodný kraj. Je v mnohém úplně jiná než zbytek Itálie, a není to jen tím, že leží až úplně „dole“, v tom nejjižnějším cípku Apeninského poloostrova.

Do Kalábrie se můžete vypravit na klasickou letní dovolenou: Pro vodomily je tu překrásné křišťálové moře s bílými plážemi, pro horomily tu ční vrcholy a strmá skaliska, zájemce o historii uspokojí třeba městečka Maratea nebo Scilla s monumentálním hradem. A pro všechny dohromady je tu jedinečná vůně, o níž se zmiňuje úvod: bergamot.

Bergamot je zvláštní. Je to vůně, kterou si nespletete. Bergamotový olej ovšem nejen voní, on má ještě další vítané vlastnosti: Předně, tahle silice má zvláštní schopnost vázat a zesilovat jiné vůně, a proto s ní nadšeně pracují výrobci parfémů. Udává se, že bergamotová silice je obsažena asi ve třetině všech existujících dámských parfémů a až v polovině pánských.

Dále, bergamot má antiseptické a další léčivé účinky, a tak je tradičně využíván ve farmacii, chirurgii, dermatologii a oftalmologii.

Kromě toho se bergamot najde ve všech možných „voňavých“ potravinách: v čaji, ve zmrzlině, v sušenkách, v limonádách…

A proč bergamot spojujeme zrovna s Kalábrií? Prostě proto, že se skoro nikde jinde nepěstuje. Právě specifické klimatické podmínky, které v Kalábrii panují (a které opravdu nemají téměř nikde jinde na světě obdobu), umožňují pěstování toho zvláštního citrusového stromu.

Bergamotové stromy jsou totiž náročné. Například se vůbec nerozmnožují semeny. Když chcete získat nový bergamotový stromek, musíte získat roub a ten naroubovat na jiný vhodný citrus, například na bigarádii.

Jako každý citrus potřebují bergamoty teplo. Tím ovšem jejich požadavky nekončí. Vyžadují také ochranu před studeným severním větrem. Vadí jim změny teplot, silný vítr, ale i nadměrná vlhkost. A pak také chtějí konkrétní složení půdy. Jediné místo na zeměkouli, kde se ještě daří bergamoty pěstovat, je africké Pobřeží slonoviny, ovšem „doma“ jsou v Kalábrii.

V Kalábrii si tedy můžete jako jinde v Itálii fantasticky zaplavat a zapotápět se, můžete se vydat do hor, můžete se pokochat pohledem na antické památky, ale můžete si tu také prohlédnout (a očichat) něco unikátního: půvabné a zhýčkané bergamotové háje. Užijete si zajímavou dovolenou.

Hezkou dovolenou!

Eva Musilová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>