Subaru WRX STI 2015 – legenda se vrací

Subaru pro letošní rok představilo zcela nový model svého dnes již legendárního vozu Impreza WRX STI.  Nově už se jmenuje pouze Subaru WRX STI 2015, ale základní poslání se nemění. Pojďme si tuto novinku společně představit a podívat se, co nového si pro nás japonský výrobce automobilů připravil.

Modelový rok  přichází se svěžím stylem a agresivnějším vzhledem, který se projevuje především na křivkách karoserie, ale i v interiéru, jež zcela novým pojetím, intuitivním rozmístěním ovladačů a použitím nejmodernějších technologií, výrazným způsobem přispívá ke skvělému pocitu za volantem

Pod kapotou vozu tepe osvědčený čtyřválcový motor Subaru Boxer, který je doplněn o přesnou a rychlou manuální šestistupňovou převodovku. Ta byla kompletně přepracovány pro rychlejší reakce a podobný zásah čekal i podvozek s pohonem všech kol a nastavitelným středovým diferenciálem DCCD.

Exteriér vozu

Jak už bylo řečeno v úvodu, tak karoserie vozu nyní působí agresivněji a robustněji. Zcela pryč je nevýrazný, až uhlazený design minulé generace. Vrátilo se také provedení sedan po kterém fanoušci tak dlouho volali. Na víku kufru se navíc usídlilo velké křídlo a s 18“ koly z lehké slitiny se sportovními brzdami Brembo vypadá nové Subaru WRX STI 2015 prostě fenomenálně.

Rozměry vozu jsou 4.595 mm, 1.795 mm a 1.475 mm. Rozvor náprav činí 2.650 mm. Na první pohled také zaujme mohutný nasávač vzduchu v přední kapotě neodmyslitelně patří ke značce Subaru. Verze STI Sport se může pyšnit zadním spoilerem v sériové výbavě, naopak verze STI Active se bude muset obejít bez něj. Karoserie i podvozek vykazují po úpravách vyšší torzní tuhost.

Interiér vozu

Interiér nového modelu Subaru WRX STI byl kompletně přepracován s maximálním důrazem na intuitivní rozmístění prvků. Nový sportovní volant si zamilujete na první pohled a určitě se řadí k tomu nejlepšímu, co sériové vozy nabízejí. Digitální ukazatele jsou skvěle čitelné za každých podmínek a zcela nový multifunkční displej je doplněný o celou řadu více či méně efektivních vychytávek, jako např. digitální ukazatel plnicího tlaku motoru.

V žádném novém Subaru nemůže chybět otočný ovladač SI Drive s možností volby několika jízdních režimů. Interiéru nyní dominují měkčené plasty a střídmý, ale dostatečně sportovní design. Nové Subaru WRX STI 2015 nabylo rovněž na prostornosti. Díky o 25 mm zvětšenému rozvoru mají cestující na zadních sedadlech více místa pro nohy. Rovněž i zavazadlový prostor narostl na celkovou hodnotu 460l.

Výborný motor Boxer

Nové Subaru je vybaveno turbomotorem typu Boxer o zdvihovém objemu 2,5 litrů s výkonem 224 kW. Tedy přesně 300 koní s točivým momentem vrcholící při hodnotě 407 Nm. Ve spojení s jedinečným pohonem všech kol Symmetrical AWD, umožňuje novému Subaru oslnivé zrychlení z 0 na 100 km/h během pouhých 5,2 sekund.

Jaké tedy je nové WRX STI?

Nové Subaru WRX STI 2015 je vozidlo, které má ty nejvyšší ambice. Kombinuje v sobě nejmodernější technologie a historii vozů STI. Poskytuje tak řidiči skvělý zážitek za volantem a Subaru se znovu podařilo vytvořit etalon sériových sportovních vozů.

Přestože základní cena určitě není nejnižší, tak v porovnání s konkurenci nevychází ani v této kategorii Subaru nijak špatně. Je velká škoda, že značka Mitsubishi vzdala tento konkurenční boj a neuvidíme tak už žádný souboj mezi novým WRX  STI a novým Evem.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>