Když se řekne sterilizace, naskočí většině lidí husí kůže. Ale určitě není na škodu se o ní dozvědět něco bližšího.
Proč a jak
O mužské sterilizaci se často dozvídáme ze zpráv v souvislosti se sexuálními deviacemi, protože je to jediná možnost, jak minimalizovat rizika týkající se chování takto narušeného jedince. Mužská sterilizace (vasektomie) spočívá v přerušení chámovodů. To jsou tenoučké kanálky, kterými se dostávají spermie z nadvarlat do penisu.
Domů ještě ten den
Je to zákrok méně komplikovaný než ženská sterilizace. U nás není tak oblíbený, ale v zahraničí ji podstupuje relativně dost starších mužů, kteří už nechtějí mít děti. Vasektomie se provádí pouze při místním znecitlivění, takže muž může hned v den, kdy podstoupil operaci, opustit nemocnici. Pozor ale na sex ihned po zákroku, v chámovodech ještě číhá několik milionů životaschopných spermií, takže muž musí ještě nějaký čas používat jinou formu antikoncepce.
Promyšlené rozhodnutí
V některých případech se dá chámovod znovu chirurgicky zprůchodnit, ale ve většině případů je zákrok nevratný. Čím delší doba uplynula od provedení podvázání chámovodů, tím je menší šance, že se zprůchodnění podaří. Proto je mužská sterilizace vhodná pro muže, kteří jsou si stoprocentně jistí, že děti mít nechtějí. Nebo tu existuje ještě možnost zmrazení spermií před zákrokem nebo odebrání spermií přímo z nadvarlat. Ty se poté použijí, pokud se muž chce stát ještě otcem. Ale už to bohužel není taková zábava.